Postępowanie nadpłatowe
1. Zgodnie z art. 72 § 1 Ordynacji podatkowej za nadpłaty uważa się kwotę nadpłaconego lub niezależnie zapłaconego podatku. Wysokość nadpłaty określana jest przez Organ Podatkowy.
2. Nadpłata powstaje z dniem zapłaty przez podatnika podatku nienależnego lub w wysokości większej od należnej. Nadpłaty podatku podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę oraz bieżących zobowiązań podatkowych.
3. Nadpłaty, których wysokość nie przekracza kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, podlegają z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych, a w razie ich braku – na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, chyba, że podatnik wystąpi o ich zwrot.
Kto może wystąpić z wnioskiem/zainicjować sprawę:
W przypadku osób fizycznych – każda osoba na której koncie ewidencyjno-księgowym figuruje nadpłata
W przypadku osób prawnych – osoba wskazana w KRS do reprezentowania firmy, na której koncie ewidencyjno-księgowym figuruje nadpłata
Wniosek o przeksięgowanie nadpłaty/wpłaty podatkowej | Wniosek o przeksięgowanie wpłaty/nadpłaty (39,69KB) |
Wniosek o dokonanie zaliczenia nadpłaty podatkowej na poczet przyszłych zobowiązań/zwrot nadpłaty podatkowej | Wniosek o zaliczenie nadpłaty podatkowej na poczet przyszłych zobowiązań lub zwrot nadpłaty podatkowej (67,13KB) |